Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČIVAVA

2. 3. 2007
Klasifikace FCI: skupina 9 - společenská plemena, sekce 6 Chihuahueňo.
Země původu: Mexiko.
Využití: společenský pes.

Historie
Původ plemene je nejasný. Existují tři teorie jeho vzniku. Nejpravděpodobnější je však ta, která je založena na tvrzení, že čivava je potomkem psů čivavazvaných tečiči. Tito psíci byli prý větší a zavalitější, než dnešní čivava a byli populárními miláčky toltéckých kmenů a později Aztéků. Vlastním územím plemene čivava je tedy území dnešního Mexika, oblast Chi-hua-hua, podle které dostalo své dnešní jméno. Indiáni ze střední Ameriky chovali tyto psíky k náboženským účelům. Při pohřebních obřadech byli rituálně usmrcováni a spolu se svým pánem pohřbíváni. Archeologové nacházeli pozůstatky čivav již z doby 1 300 a 500 let př.n.l.Takže tento psík na svých malých nožičkách vedle člověka ťape již pěknou řádku let. Druhá teorie tvrdí, že čivava je potomkem evropských psů, kteří se za moře dostali s kolonizátory, kteří osídlovali střední Ameriku a podle třetí teorie má čivava předky z Číny, kteří se dostali do Ameriky buď s dálkovým pochodem nebo na lodích. Která teorie je pravdivá, už asi nezjistíme. Jedno je však jisté, že chovatelům v USA se podařilo upevnit typ a mezinárodní kynologická organizace FCI v roce 1942 uznala standard pro plemeno čivava.

ČivavaCelkový popis
Tento pes má kompaktní stavbu těla. Velice podstatný je jablíčkový tvar hlavy a jeho mírně dlouhý ocas, který nese vysoko vztyčený, je buď ohnutý nebo do půlkruhu zatočený se špičkou směřující k bedrům. Délka těla je o něco větší než výška v kohoutku, žádoucí je téměř kvadratické tělo, hlavně u psů. U fen je přípustné tělo poněkud delší vzhledem k březosti.

Velikost / hmotnost
U tohoto plemene se posuzuje pouze váha, nikoliv velikost. Mezi 500 g a 3kg, přičemž je upřednostňována váha mezi 1 a 2 kg. Zvířata těžší než 3 kg jsou diskvalifikována.

Vlastnosti
Hbitá, pozorná, živá a velmi odvážná.

Poznámka: Psi musí mít zřetelně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Čivava

(Jája, 23. 6. 2008 19:00)

Ano, ČIVAVA je moc pěkný pes. Má ji moje kamarádka, já mám KRYSAŘÍKA. Na mém blogu také najdete něco o ČIVAVÁCH. Jestli se na něj chcete podívat: http://mujmalypejsanek.blog.cz/

ZTRATILA SE ČIVAVA

(Peťa, 24. 5. 2008 23:25)

www.novofundlandacci.estranky.cz

PROSÍME O POMOC. DNES SE NÁM V BRNĚ - ŽEBĚTÍNĚ ZTRATILA BÍLOHNĚDÁ FENKA ČIVAVY. SLYŠÍ NA JMÉNO "BEBINO". NÁLEZCI DÁME VYSOKOU FINANČNÍ ODMĚNU. KDYBYSTE O NÍ VĚDĚLI, ŽE BY JÍ TŘEBA NĚKDO MĚL DOMA, DEJTE PROSÍM VĚDĚT NA TEL: 605 149 434. MOC DĚKUJI, VÍCE NA VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH.